Yıldırım Belediyesi sosyal belediyecilik çalışmaları kapsamında genç nüfusa istihdam açığı olan meslek gruplarında beceri sağlamaları için eğitimler veriyor. Yıldırım Belediyesi Sosyal İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi'nde, hafta içi her gün “Simetri Programı ile Bilgisayar Destekli Jakarlı Desen Tasarımı Eğitimi” gören gençler tekstil fabrikası ziyaretine giderek sahada gözlem yaptı. Yıldırım Belediye Başkanı Oktay Yılmaz, istihdamın arttılması ve genç işsizlerin azaltılması için çalışmalarına devam ettiklerini belirti. 

Kursiyerlere donanımlı eğitim sağlayan Yıldırım Belediyesi, kurs merkezlerinde estetik, teknik ve maliyet bazlı yorumlama, dokuma kumaşları, üretim planlarını oluşturma ile kumaş tasarımı ve desen çizme çalışmaları gibi alanlarda eğitim veriyor. Bu eğitimler doğrultusunda gençlerin sahada da deneyim sağlamalaları için tekstil fabrikası gezisi düzenlendi.

Nitelikli eleman yetiştirmek için mesleki bilgi ve beceri kursları açtıklarını söyleyen Başkan Oktay, “Genç nüfusun, istihdam açığı olan meslek gruplarında becerilerini geliştirebilmesi ve iş hayatına kazandırılması için farklı alanlarda eğitimler veriyoruz. ‘Bilgisayar destekli jakarlı desen tasarımı eğitimi’ de bunlardan biri. 18-30 yaş aralığındaki gençlerimize estetik, dokuma kumaşları ve desen çizme gibi sektörle ilgili eğitimler verildikten sonra teknik geziler düzenliyoruz. Bu gezilerde öğrenciler saha deneyimi kazanıyor ve sektörle ilgili merak ettiği soruların cevaplarını buluyor. Sosyal İnovasyon ve Girişimcilik Merkezi'nde gençlerimize hem meslek öğretiyoruz hem de iş bulmalarına yardım ediyoruz” ifadelerini kullandı.