Ülker kimin? Türkiye'nin en büyük firmasının sahibi ve ortakları merak ediliyor. Peki ülker kimin? İşte detaylar.

Ülker Türkiye'nin en büyük 108 şirketi. Sanayi kuruluşları arasında ilk 500 şirket içerisinde yer alıyor. Yüzlerce ürün üretim ve ihracatını yapıyor. Hemen her markette bulunan ürünleri vatandaşlar yerli malı olarak biliyor ve güvenle tüketiyor. Peki Ülker kimin?

Ülker'in Sahibi Kim?

Ülker’in temeli 1944 yılında, Sabri Ülker ve Asım Ülker kardeşler tarafından Eminönü Nohutçu Han’da atıldı. Başlangıç yıllarında sadece bisküviyle anılan Ülker, 1970 yılından itibaren çikolata, çikolatalı ürünler, gofret, 1990’dan itibaren kek, süt, yağ ve 2000’li yıllarda ise mutfak ürünleri, içecek gibi farklı alanlardaki ürünlerle tüketicisiyle buluştu.

Türkiye’de çikolata üretimini fabrikasyon olarak yapan ilk gıda işleme kuruluşu olan Ülker Çikolata, ayrıca dolgulu çikolatayı da üreten ilk Türk şirkettir. Türkiye'de üretim ve satışı mevcut gıda işleme markaları içerisinde ilk Türk Standardları Enstitüsü standardı ve ISO 9002 belgesini alan şirketin çikolata kolu; çokokrem ve kakaolu mamul üretimini ve kakao çekirdeği ile toz kakao da üretmektedir. Üretim faaliyetlerini sahip olduğu ISO 9001 ve 2000 kalite yönetim sistemleri sürdürmektedir. Ülker'i bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, 51.000'den fazla kişiye iş istihdamı sunmaktadır.

Ülker'in Ortakları kimler?

20220407_051153

Yıldız Grubu geçtiğimiz yıl, yurt dışında (İngiltere) yeni bir şirket açarak Ülker hisselerinin bir kısmını buraya devretmişti.