İstanbul Eyüpsultan'da bulunan Pier Lotti tepesinin isminin değiştirilmesi için sosyal medyada kampanya başlatıldı.

Yerli ve yabancı çok sayıda turistin ziyaret ettiği Pier Lotti tepesinin ismini değişmesi için kampanyalar başlatıldı. Daha önce bir çok kez gündeme getirilmiş ancak ilerleme kaydedilmemişti. Vatandaşlar bu kez tepenin adının değişmesi için İBB meclisinin harekete geçmesini istiyor.

Dünyaya İslam karşıtı tutumuyla biline Fransa'nın tarihte önemli isimlerinden birisi olan Pier Loti, Eyüpsultan gibi müslümanların önemli bir mekanlarından birisinde var olması rahatsız edici bulunuyor. 

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA

Duyarlı vatandaşlar Pier Loti tepesinin adının İdrisi Bitlisi olarak değiştirilmesi istiyor. #idrisibitlisi hastagi ile yapılan paylaşımlarda islam tarihinin öneml isimlerinden İdrisi Bitlisi adının verilmesini istiyor.

İdris-i Bitlisî Kimdir?

Çok yönlü bir bilim ve siyaset adamıdır. Özellikle Yavuz Sultan Selim devrinde Osmanlı Devleti’nin doğu siyasetinde rol oynamıştır. Tıp kozmografya, felsefe, tasavvuf, siyaset, ahlâk ve tarih gibi değişik alanlarda, çoğu Farsça olmak üzere Arapça ve Türkçe telif, tercüme ve şerh niteliğinde birçok eseri vardır. Asıl ününü Osmanlı sultanı II. Bayezid’in emri ile Farsça kaleme aldığı, tarih alanındaki Heşt Behişt adlı eseri ile elde etmiştir. Bu eserle, Osmanlı tarih yazıcılığında İran ekolünü başlatmış; tarihe edebiyatı sokup süslü yazma geleneğinin ilk temsilcisi olmuştur