Osmangazi Belediyesi tarafından aslına uygun şekilde yeniden inşa edilerek Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi bünyesinde oluşturulan, Bursa Prof. Dr. Süleyman Uludağ ve Prof. Dr. Mustafa Kara Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Kütüphanesi, törenle hizmete açıldı.BURSA (İGFA)- Osmangazi Belediyesi, tarihi ve kültürel mirasın yaşatılmasına yönelik yürüttüğü çalışmalar kapsamında Bursa’nın en eski yerleşim yerlerinden olan Alipaşa Mahallesi’ndeki 19 yüzyıla ait sivil mimari örneği yapıyı, aslına uygun şekilde inşa ederek çöküntü olmaktan kurtardı.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın talimatı doğrultusunda kültür merkezi olarak düzenlenen ve Gazzeli Ahmet Efendi Kültür Merkezi adı verilen tarihi yapı, ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredildi.

Toplam 210 metrekare alan üzerine bodrum+2 kat olarak inşa edilen tarihi yapının bünyesinde, her yaştan kitapseverin ulaşabileceği birbirinden nadide eserlerin yer aldığı bir kütüphane oluşturuldu. Uludağ Üniversitesi akademisyenlerinden Prof. Dr. Süleyman Uludağ ve Prof. Dr. Mustafa Kara’nın adlarının verildiği Tasavvuf Kültürü ve Edebiyatı Kütüphanesi, düzenlenen törenle hizmete açıldı.