Okullar ne zaman açılacak, ara tatil ve yaz tatili ne zaman? Öğrencilerin ve akılların bu yıl başlayacak yeni öğretim yılı takvimi var.

Türkiye'de okullar ik yıldır kapalı. Dünyada okulların en fazla kapalı ülkelerden birisi Türkiye oldu. Bu sebeple öğrenci ve veliler okulların açılmasını beklerken diğer taraftan pandeminin yayılmaya başlaması her kesimi korkutuyor. Okullar MEB'in açıkladığı takvime göre 6 Eylül'de açılacak? Peki MEB takvimi nasıl işleyecek? Okullar ne zaman ara tatile girecek? Yüz yüze eğitim haftada kaç gün olacak? Detaylar haberimizde.

Okulların açılmasının duyurulmasıyla MEB Eski Bakanı Ziya Selçuk bakanlıktan affını istemiş ve görevi MEB  yardımcısı Mahmut Özer'e bırakmıştı. Özer ilk açıklamasında okulların belirlenen takvime göre açılacağını ve tüm tedbirlerin alındığını duyurdu. Okulların 6 Eylül'de resmi olarak açılmasıyla iki yıl aradan sonra eğitim hayatı yeniden başlayacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİM NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Veli ve öğrencilerin en fazla merak ettiği konu ise yüz yüze eğitim başlayacak mı sorusu oldu. Özellikle okula yeni başlayacak öğrencilerin durumu merak ediliyor. Bu konuya Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer son noktayı koydu ve okulların 6 eylül'de yüz yüze eğitim ile başlanacağını duyurdu.

UYUM ÇALIŞMALARI BAŞLIYOR

İlk okul öğrencileri için bu yıl uyum dersleri ve alıştırma kursları başlıyor. Çarşamba günü hemen her okulda 1. sınıfa yeni başlayacak öğrenciler için uyum sınıfları açıldı. Böylece öğrenciler okullara adaptasyon olabilecek.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 2021-2022 eğitim ve öğretim yılının tüm kademe ve tüm sınıf seviyelerinde, 6 Eylül Pazartesi günü gerekli tedbirler alınarak haftada 5 gün yüz yüze eğitim ile başlatılacağını belirterek, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti ve Milli Eğitim Bakanlığı olarak birinci önceliğimiz tüm sağlık önlemlerini alarak okulları açık tutmaktır. Bununla ilgili tüm önlemlerimizi de aldık. Bu önlemlerin takipçisi olacağız. Velilerimiz çok rahat olsunlar." dedi.

2021 OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

MEB'in açıkladığı takvime göre; birinci dönem, 6 Eylül 2021 Pazartesi günü başlayacak ve 21 Ocak 2022 Cuma günü sona erecek. Yeni eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ve ilkokul 1. sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-3 Eylül 2021 tarihleri arasında uyum eğitimleri yapılacak.