Annesi tarafından ölüme terk edilen Nisa bebekten haber var.

Türkiye'nin gündemine oturan Nisa bebek skandalında olaylar büyümeye başladı. Sağlıklı durumda iken bir anda fenalaşan ve hastaneye kaldırılan bebeğin ihmal kurbanı olduğu iddia ediliyor. Peki Nisa bebeğin sağlık durumu nasıl? İşte detaylar.

Henüz ü aylıkken annesi tarafından ölüme terk edildi. Acil servis ekibi tarafından bulunan ve kendisini emziren sağlık personeli ile gündeme gelmişti. Öz annesinin yapmadığını 112 personeli yaptı. Türkiye Nisa bebek ve süt annesi olan 112 çalışanı Türkiye'nin gündemine oturdu.

ÖZ ANNESİ BULUNDU

Kendisini Pendik'de boş bir araziye bırakan annesi polis ekipleri tarafından kamera kayıtları incelenerek bulundu. Anne Ebru S. isimli şahıs bebeği aldıktan sonra Pendik Metro istasyonu ve ardından taksiye bindi. Bulduğu boş bir araziye bebeği bıraktı ve Nisa bebek hikayesi başladı. Şüpheli paketi gören vatandaşlar polis ekiplerine haber verdi. Ekipler paketin içinde bebek olduğunu görünce sağlık görevlilerine haber verdi.

BÜŞRA DURMAZ SAHİP ÇIKTI, SÜT ANNESİ OLDU

İhbar üzerine bölgeye ambulans sevk edildi. Tıp teknisyeni Büşra Durmaz bebeği kucağına aldı, kendi bebeğinin sütünü o minik candan esirgemedi. Adına da bebeğinin ismini koydu. Çocuk esirgeme kurumuna teslim etti. Ancak minik Nisa'nın sağlık durumu kötüye gitti. Kaldırıldığı hastanede yoğun bakıma alındı. Beyin ölümü açısından kesin sonuç henüz belirlenmedi ancak Nisa bebek için önümüzdeki 48 saat oldukça kritik.

İHMAL İDDİALARI VAR

Yurt görevlilerinin ihmali olduğu iddiasıyla inceleme başlatıldı. Ekipler de bir taraftan biyolojik annenin izini sürdü. İstanbul Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri, olayın yaşandığı çevredeki 60 güvenlik kamerasını incelemeye aldı. Bebeğini araziye terk eden anne gözaltına alındı. İfadesinde pişman olduğunu söyledi. "Biri sahiplensin diye bebeği araziye bıraktım" dedi. Biyolojik anne tutuklama talebi ile hakimliğe sevk edildi. Çıktığı mahkemece, kasten öldürmeye teşebbüs suçlamasıyla tutuklanarak cezaevine gönderildi.

NİDS

BAKICI KONUŞTU, "YEMEKTEN SONRA HAREKET ETMEDİ"

Nisa bebeğin hastaneye kaldırılması olayının ardından ihmal iddiaları güçlendi. Nisa bebekle beraber 7 kimsesiz bebeğe bakan bakıcı olay gününü anlattı. Çok ağladığını ve ilk ona mama verdiğini anlatan bakıcı, "Tek anne olarak çalışıyordum. Yuvaya geldikten sonra çocuklara mama vermeye başladım. Nisa bebek çok ağlıyordu önce ona verdim. Kucağıma alıp biberon ile besledim ve yatağına yatırdım. Diğer çocukar da ağladığı için tek tek besledim" dedi.

İDARİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da yaptığı açıklamada konuyla ilgili adli ve idari soruşturma başlatıldığını duyurdu.