GAZİANTEP(İGFA)-  Gaziantep Büyükşehir Belediyesi kültür ve sana tanıtımlarını yapmak için Milli Mücadele'nin 100. yılını seçerek bir organizasyon gerçekleştirdi.

Gaziantep Sanat Merkezi'nde gerçekleştirilen kapsamlı etkinlikte Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Valisi Davut Gül, AK Parti Gaziantep Milletvekili Mehmet Sait Kirazoğlu, GAZİKÜLTÜR A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı M. Hakan Tanrıöver ve GAZİKÜLTÜR A.Ş. Genel Müdürü Prof. Dr.Halil İbrahim Yakar konuşma yaptı. 

Hazırlanan tanıtım gecesinde Antep Savunması’nın simgeleri haline dönüşen Şehitkamil’in annesi, Boyno Memik, Şahinbey, Özdemir Bey ve Karayılan’ın canlandırıldığı tiyatral gösteriyle başladı, karakterlerin eşsiz nidaları katılımcılara duygu dolu anlar yaşandı.  Kültür ve tarihi konu alan etkinlikte konuşma yapan Başkan Şahin, “Şampiyon şehir, şampiyon başkan kategorisine giren bir şehir olarak onurluyuz. Bu atalarımızdan gelen büyük bir miras. Yeni dünya düzeninde kimin güçlü olduğuna baktığımızda yetişmiş insan gücü olan yani beşerî sermayeyi elinde bulunduranın daha güçlü bir konumda yer aldığını görmekteyiz. Kültürel mirasın varsa geldiğin topraklardan aldığın ilham varsa donanımlı bir insan olarak toplumuna çok sayıda faydan dokunuyorsa güçlüsündür. İşte Gaziantep bu tanıma uygun düşen bir şehir.

Bildiğimiz bir şey var. Söz uçar, yazı kalır. Bunu kentsel arşivimize taşımamız çok önemli. Artık, insanı merkeze alan belediyecilik anlayışı yükselen bir değer.
Sosyal belediyecilik yükselen bir değer. Artık kültür kimlik ve tarihtir. Hz. Mevlana’nın da dediği üzere ‘kültür bu topraklar üzerine basılmış perdenin bir ucudur. İşte buradan aldığımız ilhamla biliyor ve inanıyoruz ki ameller, niyetlere göredir. 100 yıl önce atalarımızın verdiği mücadele bizim onurumuz ve şerefimizdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün memleketi överken söylediği ‘Antepliler çalışkandır, cesaretlidir’ sözleri bizi Gazi yapan bizi biz yapan en önemli iki özelliğimizdir. Açlığa direnen şehir, bugün dünyanın lezzet başkenti olmuştur” dedi.