MALATYA(İGFA)-  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, 350 milyonluk yaptığı eğitim girişimi ile Malatya'ya Bilkent Üniversitesi tarafından kampüs açılıyor.

Başkan Gürkan Fırıncılar Bölgesinde yapılacak olan kampüs için  Mühendis Orhan Karabıyıkoğlu'ndan bilgi aldı. Karabıyıkoğlu, “Bilkent Üniversitesinin yapmakta olduğu eğitim kampüsünde şu anitibariyle şantiye mobilizasyonunu, şantiye yerleşimlerimizi ve akabinde eğitim kampüsü çalışmalarımıza başlayacağız. Malatya Büyükşehir Belediyemiz ile yapılan ortak çalışmalar sonrasında eğitim alanı olarak tahsis edilen 350 dönüm alan üzerinde anaokulu ve liseyi de içerisine alan geniş kapsamlı bir eğitim kampüsü kurulacak. İleriki aşamada ise Üniversite çalışmaları yapılacak” dedi.

"ÇOCUKLARIMIZ ANAOKULUNDAN LİSEYE KADAR BURSLU OKUYACAK"

Malatya'nın yeni eğitim projesi olan Bilkent Üniversitesi eğitim kampüsüyla ilgili konuşan Başkan Gürkan, “Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla  Bilkent Üniversitesi tarafından belirlenen 4 pilot bölgeden biri Malatya idi.
Belediyemiz tarafından Bilkent Üniversitesine tahsis edilen 350 dönümlük alanda şantiye çalışmalarına başlandı. 350 dönümlük alan üzerinde Bilkent Üniversitesi anaokul, ilkokul, ortaokul, lise ve daha sonrada Üniversite yapılacak. Bu alanda Bilkent Üniversitesi tarafından ilk etapta yaklaşık değeri 350 milyonluk bir yatırım gerçekleştirilecektir. Bu yatırım ileriki zamanlarda Üniversite’nin yapımı ile birlikte daha da artacaktır. İnşallah en kısa sürede inşaat çalışmalarına da başlanacak. Bu çalışmalarımız Malatya’da eğitime ne kadar önem verdiğimizin göstergesidir. Bilkent gibi prestijli bir eğitim kurumunun Malatya’ya gelmesi, yatırım yapması bölgemiz için çok önemlidir. Bilkent, öğrencilerinin u’i devlet bursu ile okuyacak. Çocuklarımız burada anaokulundan liseye kadar burslu bir şekilde okuyacaklar. Eğitim kurumumuzun Malatya’mıza, çocuklarımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum. Malatya nasıl ki geçmişte medeniyetin inkişaf ettiği yer olmuşsa, insanlık medeniyetine yeni ufuklar kazandıracak çocuklarımız bu okullarda yetişerek hem Malatya’yı hem Ülkemizi hem de insanlığı aydınlatacaktır” dedi.