Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla ‘Geçmişin İzinde Damascus’ sergisi Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezinde sanatseverlerle buluşuyor.MALATYA (İGFA)- Şam çeliği diye bilinen ve Damascus olarak tabir edilen, büyük ustalık ve maharet gerektiren sanatın Türkiye’deki tek temsilcisi olan Yusuf Bayyiğit’in hazırladığı eserlerden oluşan ‘Geçmişin İzinde Damascus’ sergisi açıldı.

Taşhoran Kültür ve Sanat Merkezinde gerçekleştirilen sergi açılışına Başkan Gürkan’ın yanı sıra, Damascus ustası Yusuf Bayyiğit, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Noğay, Genel Sekreter Yardımcıları, Malatya Kültür ve Turizm İl Müdürü Çetin Şişman, daire başkanları ve çok sayıda vatandaş katıldı. 10-14 Aralık tarihleri arasında sanatseverlerle buluşmaya devam edecek olan serginin açılışını Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan yaptı.

Başkan Gürkan, “Sergimizin yer aldığı mekân farklı bir mekân. 1890 yıllarında yapılan Taşhoran Kilisesi’nde kültür merkezi işlevini yapan bir mekânda güzel bir sergi açıldı. Şam çeliği diye bilenen ve damascus diye tabir edilen, özel bir ustalık mahareti gerektiren bir çalışma. Türkiye’de hatta Yusuf ustadan öğrendiğimize göre dünyada tek olan bir sergi. Bu çalışmaları yapan Yusuf ustamız gibi Türkiye’de de yapan ustamız yok. Yusuf ustamızın yanında çalışan kalfa ve çırakların da yetişerek bu sanatın devam ettirilerek kaybolan sanatlar hüviyetine bunun döndürülmemesi için Büyükşehir Belediyesi olarak bizlerde destek vereceğiz"dedi.