Covid-19 izinleri uzatılıyor. AKP meclisleri gelecek ilk kabine toplantısında 200 bin mahkuma müjdeli haber verecek.

12 KEZ UZATILDI

Dünya genelinde 2021 yılında başlayan koronavirüs salgını sonrası Türkiye'de açık ve kapalı ceza infaz kurumlarına gidecek mahkumların giriş süreleri ertelenmişti. Geçen sene yapılan düzenleme ile covid-19 iznine ayrılan mahkumların geçirdikleri süre infaz sürelerinden düşüldü. Bu şekilde iki yılda uzatılan zorunlu izinler 12 kez uygulandı.

80 BİN MAHKUM YARARLANIYOR

Halen uygulamadan 80 bin civarında mahkum yararlanıyor. 12 kez uzatıldı kez uzatılan kovid izninden yararlanan mahkum sayısı ise 200 bini buluyor.

TOPLUMSAL TALEP OLUŞTU

Hükümete yakın kaynaklar toplumda bu yönde talep oluştuğunu ve gerekli bir düzenlemenin acilen yapılması gerektiği görüşünde.

Konu AK Parti grubunda ve genel merkezde de ele alındı. Partideki görüşler ise iznin bir kez daha uzatılması yönünde. Bunun gerekçesi ise "Bu konuda toplumsal bir talep oluştu. Herkes sürenin uzatılmasını bekliyor. Cezaevleri zaten dolu. Bu kişiler dönerde daha da kalabalık hale gelecek. Ayrıca iki yıla yakın süredir dışarıdalar. İş buldular ya da iş kurdular. Onlar ne olacak" olarak sıralanıyor.

ERDOĞAN KARAR VERECEK

AK Parti, konuyu Başkan Recep Tayyip Erdoğan'a iletecek. Yapılacak değerlendirmelerden sonra son kararı Erdoğan verecek. Konunun önümüzdeki hafta netleşmesi bekleniyor.