Kinder süpriz yumurtalarda virüs paniği!

Avrupa'da çok sayıda ülke Kinder markalı ürünleri toplattı yada analiz raporlarını istemeye başladı. Dünyada artış gösteren Salmonella salgınının Kinder markalı çikolatalı ürünlerden bulaştığı ortaya çıkmasının ardından riskli partiler toplatılmış ve imha edilmişti. 

Tarım Bakanlığı durumun dünyada ciddiyetinin artması üzerine Türkiye'ye Kinder markalı ürünlerin girişlerinde yüzde yüz analiz zorunluluğu getirdi. Raporda ürün çeşide bakılmaksızın tüm Kinder ürünlerine yüzde yüzde analiz yapılması istendi.

Tarım Bakanlığı'nın göndermiş olduğu yazıda şu ifadelere yer verildi,

"Avrupa Birliği Gıda ve Yemde Hızlı Alarm Bildirimi (RASFF) ve INFOSAN'dan alınan bildirimlerde dünya genelinde Salmonella Typhimurium salgını yaşandığı, salgın kaynağının Kinder markalı çikolatalı ürünleri olduğu, riskli ürünler ve parti numaralarının toplatıldığı hakkında ülkemiz bilgilendirilmektedir. Alınan bildirimlerde belirtilen riskli ürünler parti numarası ile birlikte resmi kontrollerin gerçekleştirilmesi amacıyla tarafınıza iletilmektedir."

Yazıda, "Salgının ülkemize sıçramasının önlenmesi amacıyla ikinci bir talimata kadar menşe ayrımı yapılmaksızın Kinder markalı ürünlerin ithalatında %100 salmonella analizi yapılmasına karar verilmiştir" denildi.

tarım