İstanbuk Eyüpsultan ilçesinde 7 Şubat'ta Kemerburgaz ormanlık alanı içerisinde bulunan kaynak suyu dolum tesislerinde yangın çıktı. İtfaiye ekipleri ve AKOM'un zamanında müdahelesiyle yangın büyümeden söndürülmüş ve olayda can kaybı yaşanmadı.

Olayın ardından bölgede bulunan tesisler Eyüpsultan Belediye Meclisi gündemine getirildi. Muhalefet partisi üyeleri Başkan Deniz Köken'e yangın sonrası önemli sorular yöneltti. CHP İBB ve Eyüpsultan Belediye Meclis Üyesi Gülsüm Polat 7 Şubat günü orman bölgesi yakınlarında bulunan Hisar Su Kaynakları Deposu, Snowy Market, Getir Gıda ve Cibus Depoları yangınının ardından, Belediye Başkanı Deniz Köken’in yanıtlamasını istediği sözlü soru önergesi verdi.

Gülsüm Polat soru önergesinde şu ifadelere yer verdi.

"Kemerburgaz doğal kaynak suyu üretim tesisinin bulunduğu alanda 7 Şubat 2022 tarihinde meydana gelen yangında edinmiş olduğumuz bilgilere göre herhangi bir can kaybının yaşanmamış olması ve İBB İtfaiye ekipleri, ilçe, Jandarma ve Orman bölge ekiplerinin yoğun ve özverili çalışmaları sonucunda ormana sirayet etmeden söndürülmüş olması bu yangında en büyük tesellimiz olmuştur.

Ancak ormanın tam kalbinde birbirine bitişik halde bulunan; Huma yedek parça deposu, Öner glass cam fabrikası, Snowy market deposu, Dinçer lojistik su deposu, Getir gıda deposu, Cibus gıda deposu ve Hisar su deposu ile ilgili aşağıdaki sorularımızın cevaplanmasına ihtiyaç vardır.

  1. Belirtilen bölgede bulunan tesis ve depoların ‘’çalışma izni ve ruhsatları var mıdır?’’
  2. ‘’İtfaiye raporu alınmış mıdır?’’
  3. Burada devam eden çatı yükseltme ve inşai faaliyetler ile ilgili Eyüpsultan Belediyesinden izin alınmış mıdır?
  4. Alınmış ise yapı kayıt belgesi var mıdır?

İlgili soru önergemin ivedilikle cevaplanması için başkanlık makamına havalesini ve tarafıma bilgi verilmesini saygılarımla arz ederim ifadesinde bulundu."