Kem aletle Kemalat olmaz derler. O yüzden faiz belasından kurtulmak için faizin ne olduğunu amacını iyi bilmek gerek. Bunları burada yazmayacağım zaten hepiniz biliyorsunuz ayetler hadisler piyasa örnekleri faizi sağır sultana bile öğretti. Bilerek isteyerek kimse yanaşmıyor en dindarımız bile çaresizlikten ve alternatif bulamamaktan dolayı bu belaya katılıyor hatta hocalar evire çevire fetva vermeye çalışıyor.

İşte burada bize düşen en önemli görev her zaman her yerde kısaca faiz illettir uzak durun sebepleri şunlardır dedikten sonra elimizdeki bu Ahilik sistemi nimetini herkesin anlayacağı dilden anlatma çalışmak olmalıdır. Ben burada daha çok sistemin hangi durumlarda faiz düzeninin yerini alacağını onu bertaraf edeceğini anlatmaya çalışacağım.


İnsanlar neden bankalara tefecilere gider gitmek zorunda kalır bunu iyi tespit edip öncelikle onları bu küfür düzeninden uzak tutmaya çalışmalıyız . Sebepleri anlayıp gerçekten nakte yada mal almak gayrimenkul almak araç almak için nakte ihtiyaç duyduklarını anlattıklarında onlara farklı şekilde aslında asıl ihtiyacın nakit yani para değil ellerinden geldiğince yaptıkları işte üretime yoğunlaşmalarını sağlayıp ürettiklerini ihtiyaç duyulan ürünlerle takas edebileceğimizi gösterip ikna etmeliyiz.


Borç alarak borç ödenemeyeceğini hatta borcun katlanarak daha içinden çıkılmaz hale geleceğini herkes bilir ama çaresizlik ve günü kurtarma psikolojisi ve maalesef haram olan faizli nakite kavuşma olanağı çok kolaylaştığı için buralara kapılmalar arttı.


Yeni nesil sistemini kısa ve öz dünya çapında bir ticari havuz olarak değerlendirebiliriz. İçinde yüzbinlerce üretici satıcı pazarlamacı hammaddeci esnaf fabrikatör hizmet elemanı yani yüze yakın ana sektörde faaliyet gösteren alıcı satıcı tedarikçi çözüm ortağı bulunan bir havuz. İşte sistem bu hale geldiğinde artık her üretici her ürünü havuz içerisindeki tüm ürünlerle takas edebileceğini görecek ve para kullanımı minimum seviyeye düşecek. Böylece sistem faiz haciz ve tacizi kendi içinde sıfıra indirecektir.


Lütfen haram olduğunu bile bile kâfir düzenin kâfir silahı olan banka faizli kredi silahlarını kullanmayın kullandırmayın gücünü artırmayın. Hiç bir şey yapamayanlar en azından her yerde bankaları faizleri yerin dibine soksun milletin zihnine helal ticaret tohumları eksin zamanı gelince her biri meyvelerini verecektir inşaallah.

Bu günlük bu kadar Allah'a emanet olun