İstibdat nedir? Son dönemde kullanıcların bir çoğu bu kelimenin anlamını araştırmaya başladı. Okuyucular eski kelimeleri merak ederken anlamlarını da araştırmaya başladı. Son olarak siyasilerin kullanmasıyla İstibdat kelimesine merak arttı. Peki İstibdat nedir, bu dönemde neler yaşandı? istibdat kötü bir şey mi? İşte tüm merak edilenler.

İstibdat, yaşantımızda sık kullanılan kelimelerden birisi olarak karşımıza çıkar. Hem sosyal medyada hem de gündelik yaşantıda kullanılan istibdat kelimesi, uzun yıllardan beri dilimizdedir. Türk Dil Kurumu'na (TDK) göre farklı anlamları olan istibdat kelimesi, Türkçe'de tek başına ya da çeşitli cümleler eşliğinde kullanılabilir. İstibdat kelimesi ne demek, TDK'ya göre anlamı nedir sorularının cevabını arayanlar için sabah.com.tr doğru adres! Peki, istibdat kelimesi ne demek, TDK'ye göre anlamı nedir? İstibdat kelimesinin kökeni ne, istibdat kelimesinin kaç anlamı var? İşte, TDK bilgileri ile merak edilenler…

Istibdad ne demek?

TDK istibdat ne demek?

Istibdad donemi ne demek?

Istibdat ne demek osmanlica?

İSTİBDAT NE DEMEK, NEDİR? TDK'YE GÖRE ANLAMI

İstibdat kelimesi, dilimizde oldukça kullanılan kelimelerden birisidir.
İstibdat, Arapça dilinden Türkçe'mize geçmiştir.
TDK'ye göre istibdat kelimesi anlamı şu şekildedir:

- Uyruklarına hiçbir hak ve özgürlük tanımayan sınırsız monarşi, despotluk, despotizm

KULLANICILARIN MERAK ETTİĞİ DİĞER SORULAR

Istibdad ne demek?

İSTİBDAT – İSTİBDAD 1. Tek bir yöneticinin, kendine tâbi olanları mutlak hâkim olarak ve keyfine göre hükmederek idâre etmesi usûlü, keyfe, zora ve baskıya dayanan idâre şekli, diktatörlük, despotluk, despotizm.

TDK istibdat ne demek?

İnternette son dönemlerde en fazla karşılaşılan kelimelerden biri olarak istibdat geliyor. ... Ancak Türk Dil Kurumu üzerinden bakıldığı zaman bu kelime için, 'Uyruklarına hiçbir hak ve özgürlüğü tanımayan sınırsız monarşi, despotizm ve despotluk' anlamları karşılık bulmaktadır.

Istibdad donemi ne demek?

İstibdat'ın anlamı TDK'ya göre: "Uyruklarına hiçbir hak ve özgürlük tanımayan sınırsız monarşi, despotluk, despotizm" demek. Baskı anlamında kullanılan bu kelime ile asıl anlatılmak istenen II. Abdülhamid'in padişah olduğu dönemdir. Bu döneme, uygulanan bazı politikalar nedeniyle istibdat dönemi denmiştir.