Yeniden Refah Partisi Lideri Fatih Erbakan seçimlerin ikinci tura kalması durumunda kimi destekleyeceklerini açıkladı. 

Yeniden Refah Partisi ve Cumhur ittifakı tabanlarının bir birlerine yakın olduğunu ifade eden Erbakan seçimlerin ikinci tura kalmasıyla tabanları yakın partilerin bir araya gelmesinin daha uygun olacağını düşündüklerini ifade etti.

Kendi adaylarını çıkaracaklarını ifade edeme Erbakan, Kemal Kılıçdaroğlu ile Tayyip Bey'in ikinci tura kalması durumunda Tayyip Bey'i destekleyeceklerini açıkladı.

Erbakan, Habertürk TV katıldığı yayında Cumhurbaşkanlığı seçiminde parti olarak nasıl bir politika belirleyeceklerini açıkladı. Seçimin ikici tura kalması durumunda Erdoğan’ı destekleyeceklerini ifade eden Erbakan,  “Biz bu faturanın ortağı olmalıyız. Bu faturayı ortaya koyanların iktidardan gitmesi için sonuna kadar mücadele ederiz. Seçimlere de gireriz. Diyelim ki ikinci turda sayın Kılıçdaroğlu ile Tayyip Bey kaldı. Biz ikinci turda kalmadığımıza göre kimseye destek vermeyiz deme imkanımız yok. Öyle bir durumda Kılıçdaroğlu’nun olmasından Tayyip Bey’in olması bizim kitlemiz, tabanımız açısından daha anlaşılır olacaktır” dedi.

Seçimli ilgili ittifak çağrılarının devam ettiğini vurgulayan Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

“91’deki Refah Partisi’nin MÇP ve İDP’nin yaptığı ittifaktan esinlenmiştik. Seçmen tabanı birbirine yakın olan partilerin bir araya gelmesinden sinerji doğabilir diye çağrıda bulunmuştuk. Hâlâ çağrımız geçerlidir. O dönem yüzde 17 oy alınmıştı. Benzemezlerin bir araya gelmesiyle sinerji doğmuyor. 6’lı masada CHP’nin olması, özellikle AK Parti’den kopan, kopmayı düşünen kararsız seçmen için bir bariyer oluyor. CHP, DSP, HDP ile ittifak yapsa daha sinerjik olabilir.”