Enflasyon fiyatları artırmaya devam ediyor. Para kazanmak, için stokçuluk, fiyatları tutmak için baskıcı rejim uygulamalarının sökmeyeceği bir döneme giriyoruz. Bu dönemde yapılması gereken feragat etmek ayrım gözetmeden..

Dünya virüs sonrası krizin eşiğinde, lojistik hizmetlerinden ham madde teminine kadar herşey sıkıntıda. Pandemi ile birlikte başlayan kriz döneme daha yeni başlıyor.

KAYNAKLAR TÜKENİYOR

Doğal kaynaklar bir bir tükeniyor. Yapay ot, sebze meyve derken yapay et naraları yükselmeye başladı. Üretim yapılacak alandan çok üretim yapacak malzeme kalmadı. Hammadde temini neredeyse sona erecek. Küresel güç operasyon çetesi ülkelerin hammaddeye ulaşmasını engellemeye başladı. Çip krizi ile birlikte başlayan operasyonun ikinci dalgası erişilemeyen dolar.

Sadece Türkiye'de değil dünyada dolara ulaşamama krizi var. Ekonomisi büyük ülkeler şimdililk teşvik paketleri ile piyasaları tutuyor ancak bunun bir sonu var. Avrupa Birliği geçen pandeminin ilk dönemlerin yıkılmak üzereyken geri döndü. İngilitere Brexit kriziyle birlikten ayrıldı. Şimdi sıra Almanya'da bu yıl lider ülkenin ayrılması an meselesi. Pandemi başladığında hatırlayın maske savaşları başlamak üzerdeydi. Dünya genelinde tedarik krizi var ve bu durum oldukça kötü bir hal aliyor.

Diğer taraftan ABD'de gergin bekleyiş devam ediyor. Trump sonrası yerine oturmayan taşlar dinamikleri hareketlendiriyor.

Bir değişim kendini göstermeye başladı.

Yüz yıldır kendi standartlarıyla üretilen teknoloji ve finansal sistemler üç yıldır çatırdayan bir ABD var. Lojistik sağlanamıyor. Petrol arzları yeteri kadar değil. Geçen yıl ABD'nin en önemli gelir kaynağı olan petrolün varil fiyatı eksi rakamlara kadar düştü. ABD Merkez Bankası karşılıksız milyarlarca dolar bastı ve piyasaları sakinleştirdi. Kripto paralar ABD finansal sistmini çökertiyor. Dünyada bir yerden bir yere aktarılan paraların an be an takip eden ABD artık çaresiz kime ne gitti görmesi bulması artık imkansız. Tedarik için çötüğü orta asya ülkelerinde işler istediği gibi gitmiyor. Petrol artık eskisi gibi para etmiyor. Silah satışlarına ağırlık vermeye başladı ancak geleneksel silah artık işe yaramıyor..

Geçim sıkıntısı her ülkede kendini göstermeye başladı. Türkiye gibi ülkelerde asgar ücret tartışmaları devam ederken dünyada geçim maaşı konuşuluyor. Küresel vatandaş algısı her geçen gün artmaya başladı. Türkiye'de asgari ücretin ve dahi normal maaşların top yekü gözden geçirilmesi gerekiyor. Burada ben bu kadar asgari ücret veririm demek yeterli değil. İstenilen ücret ödenmezse artık devlet işleri yürüyemez hale gelir. Şirketler iş yapamaz üretemez hale gelir. İstediğiniz kadar zengin olun, yeni dünya düzeninde slogan "Fakire ekmek yoksa, zengine huzur yok" bunu çok iyi anlamak gerekiyor. 

Zor bir sürece doğru giriyoruz. Dünya bazı medyatörlerin elinde oyuncak olmuş durumda. Türkiye için asgari ücret dahil sosyal desteklerin çok hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi önemli. 

Zira 2022 ve 23 yıllarında tarihten adı silinecek ülkelerin sayısı oldukça fazla görünüyor.