Eyüpsultan'ın tanınmış kişilerinden ve eski belediye başkanının yiğeni olduğu belirlenen Hüseyin Bölükbaşı binlerci kişi dolandırdı. Hayali proje üzerinden devremülk satışı yapan Bölükbaşı için bin yıl hapis istemiyle iddianame hazırlandı. Örgüt lideri Hüseyin Bölükbaşı her yerde aranıyor.

52 KİŞİLİK ŞEBEKE

Yalova termal alanda inşa edileceği söylenen proje için binlerce kişiden milyonlarca lira para toplayan çete üyesi 52 kişi hakkında dava açıldı. Savcılık iddianamesinde sanıkların  ‘organize suç örgütü’ kapsamında cezalandırılmalarını istedi.

Yalova Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan soruşturma sonrası başlatılan dosyada 107 kişinin şikayeti üzerine 52 kişi hakkında binlerce yıl ceza talep edildi.

ÖRGÜT LİDERİ HÜSEYİN BÖLÜKBAŞI

Savcılık tarafından hazırlanan dosyada örgütün şemasına yer verildi. Sanıkların dolandırıcılık suçu yanında suç örügütü kurma ve yönetme suçlarından cezalandırılması istendi. İddianamede yer alan bilgilere göre örgütte kimin hangi pozisyonda olduğu önceden belirlenmiş. Örgüt liderinin cep telefonu kullanmadığı ve mağdur olanların ise tehdit edilerek susturulduğu belirtiliyor. Savcılığın elde ettiği bilgiler ışığında örgüt lideri olarak Eyüpsultan'ın yakından tanıdığı isim lider olarak görünüyor. Hüseyin Bölükbaşı daha önce belediyeye alınan çk sayıda hizmetin yapıldığı şirketlerin yönetiminde yer alıyor. İlçe esnafları Bölükbaşı'nın daha önce kendilerinide mağdur ettiklerini duyurmuştu. 

605813ad4e3fe106c41fa3f1

HAYALİ PROJELER KAÇAK OFİSLER

Maketler üzerinden satışı yapılan devremülklerden biri Esenköy Doğa Termal diğeri ise Özkalyoncu Termal. Bu iki projenin bulunduğu alanda herhangi bir terma kaynak dahi bulunmuyor. Ayrıca örgüt elemanlarının satışlarını yaptıkları ofislerin de kaçak olduğu bilgisi savcılık iddianamesinde yer aldı. Aynı devremülkleri çok sayıda kişiye sattıkları ortaya çıkan şebeke ödemelerin büyük kısmını peşin alırken kalan kısımları üzeride senet aldı.

6058161d4e3fe106c41fa40a

1000’ER YIL İSTENİYOR
52 sanığa ilişkin yargılama Yalova 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılacak. İddianameye göre, firari konumdaki Hüseyin Bölükbaşı (39) örgüt lideri. Musa Aydın (58) ve Mustafa Kalyoncu (45) hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Örgüt yöneticisi olmakla suçlanan sanıklar Aziz Alpaslan, Yücel Aydın, Kayanur Kolcu, Gökhan Kalyoncu, Metin Yumak tutuklanırken, şirket yöneticileri Cem Erçelik ve Seda Kır ise tutuksuz yargılanacak sanıklar arasında.

Savcılık, hayali projelerin pazarlamasını yapan emlakçılar Suat Baydar, Aytaç Ceco, Sadık Demirtaş, Ali Can Kazan, İclal Özdemir, Suat Baydar, M. Ali Baydak, Alaattin Çağlamaz Turgay Demirkaya, Huriye Yücefaydalı ve Kerim Torba’yı da suç örgütüne yardım etmekle suçladı. Örgüt kurdukları iddia edilen kişilere istenen hapis cezası 1000’er yılı buluyor. Birçok Devremülk mağdurunun davasını takip eden isimlerden Av. Engin İsmail Köse, “Özellikle dar gelirli, emekli kişiler hedef alınıyor” dedi.