Düzensiz göçmenlerle ile ilgili kamuoyunda başlayan tartışmalar her platformda devam ediyor. Mecliste yaşanan son tartışmaların ardından CHP İstanbul Milletvekili Gürsel tekin, yerel yönetimler ve muhtarların içerisinde bulunduğu araştırma yaptı.

Yapılan araştırmaları kamuoyunun takdirine sunan Tekin, İstanbul ilçelere göre göçmen dağılımını paylaştı.

Buna göre Rusların tercihi Kadıköy olurken, Suriye, Afgan ve Pakistanlıların tercihi Eyüspultan oldu.

Göçmen haritasında İran, Irak ve Rus vatandaşları en çok Kadıköy'ü, Moğol ve Afrika kökenliler Şişli ve Suriye kökenlerin tercihi Eyüpsultan ve Arbavutköy oldu.

Eyüp’te ise Afgan, Pakistanlı, Suriyeli ve Türkmenler, Arnavutköy’de Suriyeli, Sudanlı ve Arakanlılar, Esenyurt’ta Suriyeli, Afgan ve Pakistanlıların yanı sıra Mısır, Tunus, Fas, Uganda, Nijerya, Kongo gibi ülkelerden gelen yabancılar bulunuyor

"Suriyeliler, mülteci değil geçici koruma statüsünde bulunuyor"

Çalışmaya ilişkin konuşan Tekin, "Suriyeliler 'geçici koruma statüsünde' yabancılar. 2013 tarihli 'Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu' ile 2014 tarihli Geçici Koruma Yönetmeliği kapsamında burada bulunuyorlar. Resmi rakamlara göre bu statüde 3,7 milyon insan var. Göçmen, ekonomik amaçlarla kaynak ülkeden bir başka ülkeye yasal yollarla taşınan insan demek.  Düzenli göç kapsamında ikamet izni verilenler var. 1,4 milyon insan da bu statüde Türkiye’de bulunuyor. Bir de düzensiz, kaçak göç var. Kaçak oldukları için kayıtları yok. Dolayısıyla bilim insanlarının tahminine göre toplam 8 milyon geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan veya kaçak giriş yapmış sığınmacı Türkiye’de bulunuyor." dedi.

"İstanbul'da en az 2 milyon yabancı var"

Tekin, İstanbul'da en az 2 milyon yabancının bulunduğunu söyleyerek sözlerine şöyle devam etti:

"Yaptığımız çalışmada en az 2 milyon yabancının İstanbul’da olduğunu tespit ettik. Geçici koruma statüsünde, ikamet izni olan veya kaçak 2 milyonu aşan insan bugün İstanbul’un 39 ilçesinde. Sadece Esenyurt’ta 250 bin yabancı var. Dünyanın her yerinden gelmişler. Suriye’nin yanı sıra Afganistan, Pakistan, Irak, Uganda, Nijerya, Kongo, Libya’ya kadar her yerden insan var. Bugün Esenyurt’taki vatandaşımızın, nüfusun dörtte biri kadar yabancı Esenyurt’ta yaşıyor. Yani resmi nüfus 1 milyon, 250 bin de yabancı var. Böyle bir nüfus artışını Esenyurt’un veya hiçbir ilçenin kaldırması mümkün değil. Bu kadar kısa zamanda bu kadar büyük bir nüfus artışını kaldırabilecek ne kurumsal altyapımız var ne şehrin böyle bir altyapısı var."

"Sığınmacıların İstanbul'daki konut piyasası üzerinde çok ağır bir etkisi var"

Son olarak sığınmacıların İstanbul'daki konut piyasası etkisinde çok ağır bir etkisi olduğunu da belirten Gürsel Tekin, "Sığınmacıların İstanbul’un konut piyasası üzerinde de çok ağır bir etkisi var. Esenyurt, Bağcılar, Sultanbeyli gibi ilçelerde kira fiyatları astronomik şekilde artmış durumda. İnsanlar ev bulmakta büyük zorluk çekiyor. Kiracılar ile evlerini kiraya verenler arasında anlaşmazlık baş göstermiş durumda. Evlerini kiraya verenler hem talep hem de enflasyon nedeniyle çok yüksek kiralar isterken, binlerce insan da evsiz kalmaktan, kiralayacak ev bulamamaktan korkuyor. İstanbul’da bir evin ortalama fiyatı 1,6 milyon TL’ye çıktı. Ev sahibi olmak hayal oldu. Esenyurt, Bağcılar, Sultanbeyli gibi dar gelirli vatandaşların yaşadığı ilçelerde dahi kiralar 4 bin TL’yi geçerek asgari ücrete dayandı. Örneğin Sultanbeyli’de 2 bin liranın altında ev bulmak çok zor. Ortalama kira bu rakamların üstüne çıkmış durumda." şeklinde konuştu.