Raflardaki fahiş fiyatlar vatandaşa pes dedirtti. Artan kur anında fiyatlara yansırken aşağı yönlü hareketinde ise beklenen indirim ve güncelleme gelmedi.

Ekonomi yönetiminin açıklamalarının ardından çok sayıda belediye marketlerin raf ve kasa fiyatlarını kontrol etmeye başladı. Eyüpsultan Belediyesi zabıta ekipleri de sahaya inerek reyon fiyatlarını kontrol etti. 

Serbest piyasa politikası uygulanmasından dolayı ekipler ürünlerin gramaj, son tüketim tarihi, irsaliye ve benzeri evraklarını inceledi ve raf fiyatlarıyla kasa fiyatları arasında herhangi bir fark olup olmadığını kontrol etmekle yetindi.

"RAMİ KAPANDI, FİYATLAR ARTIK DÜŞMEZ"

Konu hakkında görüşlerini aldığımız Rami eski toptancı esnafı, "Rami Kuru Gıda Sitesi'nin kapanmasının ardından artık fiyatların İstanbul genelinde artacağını daha önce söylemiştik. Bundan sonra bu fiyatlar nasıl kontrol altına alınacak. Rami şehrin içinde piyasayı kontrol eden bir mekanizmaydı. Şu an piyasalar kuru gıda merkezinde fiyatları bilmiyor. Ortada bir piyasa yok ve büyükler istedikleri gibi fiyat yansıtıyor. Kapalıçarşı^yı kapatırsanız çuvalla para verseniz altın bulamazsınız. Rami'de aynı şekilde, bundan sonra kara borsa piyasaları gibi mal aramak zorunda kalabiliriz." ifadelerini kullandı.