Hükümetin erken emeklilik ve asgari ücret zammı için formül arayışları belli oldu. Bu yıl asgari ücretliye rekor zam beklenirken diğer taraftan kangren olmuş EYT'liler için önemli gelişmeler yaşanıyor. EYT sorunu için daha önce talimat veren Cumhurbaşkanı Erdoğan iki formül arasında seçim yapacak. Meclis kulislerinde erken emeklilik için genel bir yasa düşünülürken EYt sorunun kalıcı olarak çözüme kavuşturacak formül bulundu.

EYT İÇİN İKİ FORMÜL MASADA

Dünyada erken emeklilik sistemi uygualayan ülkeler var. Bunlar arasında en çok tercih edilen Finlandiya ve Almanya modeli. Bu iki modelde emekli olmak isteyenler belli bir yaş sınırını tamamlaması durumunda gerçek emeklilik yaşına kalan süre kadar kesintili maaş alabiliyor. Örneğin erken emeklilik yaşı 50 ise bu kişi 50 yaşına kadar gerekli emeklilik şartlarını taşıması durumunda emekl olabiliecek. Gerçek emeklilik yaşına kadar kalan sürede ise bağlanacak emekli maaşında kesinti yapılacak.

YÜZDE 2 KESİNTİ İLE EMEKLİ OLABİLİYOR

Almanya modelinde ise emeklilik hakkı kazanmak isteyenler belirlenen emeklilik yaşına kadar kalan süre için yüzde 2 kesintiyi kabul ediyor. Emekli yaşı gelene kadar olan süre kesinti devam ederken yaş haddi tamamlandığında kesinti de son eriyor.

Türkiye'de 2008 yılında çıkarılan düzenleme ile kadınlarla emeklilik yaşı 58 erkeklerde ise 60 olarak değiştirildi. Emekli olmak için gerekli gün sayısı ise 7200 güne çıkarıldı. 

EYT sorunu 1999 yılında çıkarılan yasal düzenleme ile bu tarihe kadar olan sigortalılar için ayrı sonrasında işe girişi olan sigortalılar için ayrı şartları sağlanması istendi. Bu düzenlemede kadınların 20 yıl sigortalılık ve prim ödeme istenirken erkeklerde 25 yıl sigortalılık ve prim ödemiş olmak istendi. 

EYT İÇİN FORMÜL BULUNDU EN ERKEN EMEKLİLİK 50 YAŞ!

Hükümet, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için formül arayışını tamamlamak üzere. Hem SGK'nın yükünün azaltacak hem de mağduriyeti gidecek bir formül üzerinde durulurken, polisler, doktorlar, hemşireler gibi bazı meslek gruplarında bulunan yıpranmanın bazı meslek grupları için genişletilmesi gündemde.

Bununla ilgili çalışma yapılırken, yıpranmanın hangi meslekleri daha kapsayacağı, kaç yıl olacağı ve geçmişe dönük nasıl işleyeceği üzerinde duruluyor. EYT'liler için başka formüller üzerinde de çalışılıyor.

Ancak, AK Parti kaynakları hangi düzenleme yapılırsa yapılsın bir yaş kriterinin olacağı 50 yaş altında kimsenin EYT kapsamında emekli olmasının mümkün olmayacağını belirtiyor. EYT konusunda nasıl bir çalışmanın ortaya çıkacağı merak konusu.