Dikey Geçiş Sınavı (DGS) sınav tercihleri başladı. Eğitimlerine iki yıllık olarak başlayıp ardından üniversitelerin dört yıllık lisans programlarına dikey yapacak öğrencilerin DGS tercih tarihleri açıklandı.

Ünversite adayları 7 Eylül tarihine kadar lisans tercihlerini yapabilecek. Sonuçların ÖSYM tarafından açıklanmasının ardından adaylar, eşit ağırlık, sözel ve sayılsal alanlarda taban puanları araştırmaya başladı. Dört yıllık fakülteler DGS sonrası taban puanlarını yayımladı. ÖSYM adaylar için hazırladığı online klavuz ile adaylar tercihlerini yapabilecek. Peki DGS eşit ağırlık taban puanları ve sözel,sayısal taban puanları nasıl? İşte detaylar.

İki yıllık ön lisans programlarında yerleşik olan öğrenciler ile mezun durumda olanlar DGS sınavı ile fakültlerin lisan programlarına geçiş yapıyor. ÖSYM ön lisans mezun yada son sınıf öğrencilerine lisans yolunu açıyor. Dört yılık fakülte mezunu olmak isteyen adayların DGS tercih rehberi ve tarihleri haberimizde.

Üniversitelerin önlisans programlarından lisans programlarına geçiş yapmak isteyen adayların beklediği DGS tercih kılavuzu yayımlandı. Adaylar kılavuzda belirtilen üniversitelerin kontenjanlarına ve taban puanlarına göre yerleştirilecek. Adaylar tercihlerini bireysel olarak ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifrelerini kullanarak elektronik ortamda yapacaklar.

DGS TERCİH KILAVUZU

DGS TERCİHLERİ NE ZAMAN BAŞLADI?

2021 Meslek Yüksekokulları ile Açıköğretim Ön Lisans Programları Mezunlarının Lisans Öğrenimine Dikey Geçiş  Sınavı (2021-DGS) tercih işlemleri, 27 Ağustos – 07 Eylül 2021 tarihleri arasında yapılacaktır.

DGS taban puanları için 2020 yılına ait verilerden yararlanabilirsiniz.

DGS TABAN PUANLARI

DGS TERCİHLERİ DİKEY GEÇİŞ SINAVI TERCİHLERİ NASIL YAPILIR?

DGS tercihleri ÖSYM'nin aday işlemleri sayfasından yapılır. Kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapılarak ilk adım aşılır. Şifrenin unutulması durumunda e Devlet bilgileriniz ile sisteme giriş yapabileceğinizi unutmayın. Ardından tercih işlemleri sayfasından puan durumuna göre uygun okullar sırası ile seçilir.

ÖSYM AİS EKRANI

TERCİH SONUÇLARI NASIL VE NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

ÖSYM’nin açıklamasına göre; Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlanacak, adaylara belge gönderilmeyecektir. İnternet sayfasında ilân edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir. Yükseköğretim programlarına yerleşen adayların yerleştirme sonuçları (engel bilgileri de dâhil), Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda iletilecektir.