Adalet Bakanlığı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Denetimli Serbestlik uygulaması kapsamınd olan ve Açık Ceza Evi'ne ayrılma hakkı kazanan hükümlülerin 30 Eylül tarihinde sona erecek izinlerinin iki ay daha uzatıldığını duyurdu.

Korona virüs pandemisi sebebiyle açık ceza infaz kurumları ve denetimli serbestlik hükümlülerin izinli sayılmasına yönelik çıkarılan geçici kanun 30 Eylül tarihinde sona ermişti. Adalet Bakanlığı Sağlık Bakanlığı ve DSÖ tavsiyeleri uyarınca 30 Eylül'de sona eren açık ceza infaz kurumu ve denetimli serbestlik izinlerini iki ay daha uzatıldığını duyurdu.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi,

"5275 sayılı Kanun’un Geçici 9/5. maddesi uyarınca alınan Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğünün “27/09/2021 tarih ve 13588366-149-1220 sayılı yazıları ile COVID-19 pandemisine ilişkin salgın riskinin ortadan kalkmamış olması nedeniyle hükümlülere verilen COVID-19 izin sürelerinin 2 (iki) ay süre ile uzatılmasına” dair önerisi doğrultusunda açık ceza infaz kurumlarında bulunan veya açık ceza infaz kurumlarına ayrılmaya hak kazanan hükümlüler ile denetimli serbestlik tedbiri uygulanmak suretiyle cezalarının infazına karar verilen yükümlüler hakkındaki izin sürelerinin, 30 Eylül 2021 tarihinden itibaren 2 (iki) ay süreyle uzatılmasına karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."