İSTANBUL (İGFA) - Johns Hopkins University (JHU) “COVİD-19 Sistem Bilimi ve Mühendislik Merkezi (CSSE) Küresel Durumları” verilerinden elde edilen bilgilere göre, 29 Eylül 2021 resmi rakamlarına göre dünyada Koronavirüse yakalanan 232 milyon 794 bin 834 kişi olduğu tespit edildi. Şu ana kadarki toplam vefat sayısı ise 4 milyon 765 bin 120 olarak kayıtlara geçti.

Yaşanan süreç ve ölümler insanlar üzerinde endişeyi arttırırken,Oxford Üniversitesi tarafından yapılan araştırmasına göre, 2020 yılından bugüne insanların yaşam süresi beklentilerinin düşüş yaşadığı görüldü. 29 ülkede gerçekleştirilen araştırmaya göre yaşam beklentisinin 6 aydan fazla kısaldığı görülürken, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana görülen en büyük azalma olarak kayıtlara geçti. Yaşam süresi beklentisinin en fazla düştüğü ülke ise ABD olarak kayıtlara geçti.

Öte yandan Koronavirüsün medya karnesine göre de, Türkiye’de ilk vakanın görüldüğü tarihten günümüze kadar tüm medya verileri üzerinden elde edilen bilgilere göre, COVID-19 hala en çok konuşulan haber başlığı olurken, yazılı basın, televizyon kanalları ve internet sitelerinde 100 milyonun üzerinde haber tespit edildi. İstatistiki verilerde yerli aşı Turkovac‘ın Eylül ayı içerisinde medyada 6 bin 105 haberde yer aldığı tespit edildi.