Dünya yeni bir salgının eşiğinde. Çocuklarda görülen hastalık ağır karaciğer iltihabına dönüşüyor. Gizemli hepatit olarak adlandırıldı. Bugüne kadar 169 kişice gizemli hepatit görüldü. Avrupa ülkelerinin hemen hepsinde gizemli hepatit vakaları açıklandı. Özellikle 1 aylık ve 16 yaş arası çocuklarda görülüyor. Dünya Sağlık Örgütü yeni salgın olma ihtimali üzerinde duruyor. Koronavirüs pandemisinden, bağımsız görülse bile bilim adamları iki virüs arasında bağlantı olduğunu düşünüyor.

DSÖ; "11 ülkede aktif  vakalar var"

Yeni virüsün adı gizemli hepatşt ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kendi sitesinden yeni bir virüse ilişkin açıklamada bulundu.

11 ülkede karılaşılan yeni virüs, "gizemli hepatit" olarak adlandırıldı.

Koronavirüs ile bağlantılı olabileceği öne sürülen gizemli hepatitin küresel bir salgına dönüşmesinden endişe edildiği belirtildi.

Avrupa ülkeleri ve ABD merkezli nedeni bilinmeyen şiddetli hepatit virüsünün belirtilerine uyan vakalar rapor edildi.

Avrupayı etkisi altına aldı

İngiltere'de 114, İspanya'da 13, İsrail'de 12, ABD'de 9, Danimarka'da 6, İrlanda'da 2, Hollanda ve İtalya'da 4'er, Norveç ile Fransa'da 2'şer ve Belçika'da 1 kişiye virüsün bulaştığı aktarıldı. İrlanda'da 2'den fazla vaka olabilme ihtimalinden ötürü toplam vaka sayısı "en az 169" olarak açıklandı.

16 yaşından küçüklerde görülüyor

Hepatit virüsünün genellikle 1 ay ile 16 yaş aralığındakilerde görüldüğü, virüsün şiddetli etkileri nedeniyle bugüne kadar 17 çocuğa karaciğer nakli yapıldığı kaydedildi.

Virüsün genel belirtilerinin karın ağrısı, ishal ve kusma olduğu, çoğu vakada yüksek ateş görülmediği bilgisi paylaşıldı.

Yeni bir hepatit çeşidi olabilir

Vakaların 74'ünde ise üst solunum yolunu etkileyen adenovirüs bulunduğu, 20 vakada koronavirüs görüldüğü ve 19 vakada hem adenovirüs hem koronavirüse  rastlandığı bildirildi.

Bilinen hepatit virüsleri olan hepatit A, B, C, D ve E'ye ise vakaların hiçbirinde rastlanmadı.

Koronavirüs ile bağı araştırılıyor

Virüsün nasıl bulaştığına ilişkin somut bir sonuca varılmazken uluslararası seyahatlerin gizemli hepatit enfeksiyonuna neden olduğuna dair bir bulgu elde edilmedi.

Hepatit vakalarının adenovirüs ve koronavirüs ile bağlantılı olma ihtimalinin ise daha güçlü.