Beştepe'den açık ceza infaz kurumunda ayrılan ve covid-19 iznine ayrılan mahkumlarla müjdeli haber geldi.

Mahkûm yakınları ile birlikte toplamda bir milyon kişiyi ilgilendiren haber, Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkanı Mehmet Uçum'dan geldi.

Uçum, katılıdığı televizyon programında 31 Mayıs tarihinde bitecek covid-19 izinleri ile ilgili çalışma başlatıldığını söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Açıkladı: Açık Cezaevi İznindeki Mahkumlara Denetimli Serbestlik hükümleri uygulanacak     
Açık cezaevi izinleri ile ilgili son dakika açıklaması geldi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkan Vekili Mehmet Uçum bir son dakika açıklaması yaptı. Yapılan açıklamada Uçum, açık cezaevi izinlerine ilişkin sevindiren haberi verdi. 

DENETİMLİ SERBESTLİK VERİLECEK

100 bine yakın insan açık cezaevinden çıktı ve 31 Mayıs'ta durum sona eriyor. Yeni bir çalışma var mı? Covid nedeniyle cezaevinden çıkarılanların geri dönmemeleri için kısmi af var mı?" sorusuna Uöum şu şekilde yanıt verdi:

"O af değil de şöyle: Adalet Bakanlığının yürütme tarafından , açık cezaeivnden izinli olanlarla ilgili bir hazırlığı vardı. İnfazının tamamlanmasına 1 yıl ya da 2 yıl kalanlarla ilgili bir denetimli serbestlik mekanizması getirilmesi için bir hazırlık yaptı Adalet Bakanlığı. Bu 6. paketin iç.inde olacaktı. Bu şu anda mecliste. AK Parti grubu çalışıyor." 

31 MAYIS'A KADAR MECLİS ÇÖZECEK

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkan Vekili Mehmet Uçum yaptığı son dakika açıklamasında konunun mecliste olduğunu , önümüzdeki günlerde 6. yargı paketine eklenmesi için görüşmelerin yapılacağını ve buna meclisin karar vereceğini söyledi. 

KABUL OLURSA NE OLACAK?

Söz konusu düzenleme kabul edilirse açık cezaevinden izinli çıkan ve cezasının bitmesine 1 ya da 2 yıl kalan mahkumlar, bu sürelerinde denetimli serbestlikten faydalanacak. 

Sizce kısmi af mı gelmeli yoksa 1-2 yıl denetimli serbestlik mi verilmeli? Aşağıdaki yorum kısmından yazın.

NE ZAMAN BELLİ OLACAK?

Uçum yaptığı açıklamada, 31 Mayıs'a kadar bu konunun çözüme kabuşturulmasının beklendiğini söyledi.