Asgari ücret son toplantıya kaldı. Milyonlarca çalışan görüşmelerden çıkacak sonuc beklerken yakın kaynaklar asgari ücret için son bilgileri paylaştı. Peki asgari ücret 2022 ne kadar oldu?

3. KEZ TOPLANDI

Asgari ücret tespit komisyonu geçen hafta sendikalarla üçüncü kez bir araya geldi. Ancak son görüşmede bir sonuç çıkmadı. İşveren sendikaları ve işçi sendikaları arasında gerginlik artmaya başladı. Son görüşme bu hafta iki tarafın katılımıyla bakanlıkta gerçekleşecek. Peki asgari ücret teklifleri ne kadar oldu? 

Yapılan görüşmelerde işçi sendikaları 4 bin liranın altında bir teklifi kabul etmeyeceklerini ifade etti. İş veren sendikaları TÜİK rakamlarını geçerli olacağını söylemesi iki taraf arasında gerginliği artırdı. Taraflar son kez bakanlığın ev sahipliğinde bir araya gelecek. Bu görüşmeden sonuç çıkmazsa hakem heyeti asgari ücreti belirleyecek.

HAKEM HEYETİ NEDİR?

Asgari ücret tespit komisyonunun yeni yıl zammını belirleyememesi durumunda hakem heyeti devreye giriyor. Tarfların tekliflerini değerlendirerek açıklanan rakamlar üzerinden artış belirliyor ve yeni yılda yapılacak zam oranını açıklıyor. Hakem heyetinin kararı Danıştay'a taşınabiliyor.

ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLDU?

Cumhurbaşkanı Erdoğan bugüne kadar yapılan zamların fevkinde bir artış yapılacağı sinyalini verdi. Son olarak Cumhur İttifakı ortağı BBP Genel Başkanı Mustafa Destci katıldığı televizyon programında yakın kaynaklardan aldığı bilgiye göre 4 bin ila 4 bin 500 arası bir ücret beklendiğini açıkladı.