Asgari ücretle çalışanların gözü bu haberde. Milyonlarca çalışanı yakından ilgilendiren asgari ücretin üç ayda bir güncellemesi teklifi torba yasayla meclise getirildi.

ASGARİ ÜCRETE 3 AYDA BİR ZAM

Muhalefet torba yasa içerisine dar gelirli ve asgari ücretliler için güncelleme teklif etmişti. Verilen taslak öneride çalışanların maaşlarının 3 ayda bir enflasyon verilerine göre güncellenmesi teklif edildi. Meclise sunulan torba yasa içerisine önemli ekonomik tedbirler ve kararlar yer alıyor. Peki asgari ücrete zam yapılacak mı?

ASGARİ ÜCRET HAZİRAN'DA ARTACAK

Enflasyonun artması ve alım gücünün azalamasıyla vatandaş zor günler geçiriyor. Hükümet çalışanların ekonomik olarak rahatlaması için bir takım düzenlemeler yapmaya başladı. Son olarak asgari ücretin haziran ayında yeniden artması gündemde. İşveren sendikaları artan fiyatlar sonrası gözünü emekli ve memur maaşlarına temmuzda yapılacak zama çevirdi. 2022 yılının ikinci döneminde yapılacak enflasyon farkı zamları, asgari ücretlilere de yapılması planlanıyor.

TORBA YASA MECLİSTE

AK Parti Denizli Milletvekili Nilgün Ök ve AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda başlandı.

Komisyon, AK Parti Bingöl Milletvekili Cevdet Yılmaz başkanlığında toplandı. Toplantı başlangıcında muhalefet milletvekilleri usul tartışması açtı.

CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, hükümet yetkilileri tarafından daha önce torba kanunun gelmeyeceğine yönelik açıklamalar olduğunu, teklifte birbirinden farklı ve başka komisyonlarda görüşülmesi gereken düzenlemeler olduğunu ve etki analizlerinin yapılmadığını öne sürdü.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, dar gelirli ve yoksul vatandaşların büyük sıkıntılar içerisinde olduğunu, Meclis'in temel görevinin bu sıkıntıları gidermek olduğunu ancak görüşülen teklifin zenginler için hazırlandığını ileri sürdü.

Paylan, asgari ücretin üç ayda bir düzenlenmesi gibi dar gelirli vatandaşların sıkıntılarını gidermeye yönelik önerilerin de dikkate alınmadığını savundu.

İYİ Parti Erzurum Milletvekili Naci Cinisli, torba kanunu "yamalı" olarak nitelendirerek, torba kanunlarla sakıncalı maddelerin kamufle edildiğini iddia etti.

Eleştirilere cevap veren Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz ise torba kanun uygulamasının yeni olmadığını, teklifin daha çok finans teması etrafında oluşmuş bir teklif olduğunu, kanun tekliflerinin etki analizleriyle birlikte gelmesini kendisinin de arzu ettiğini kaydetti.

Yılmaz, muhalefetin önerilerinin dikkate alınmadığına yönelik iddiaları da doğru bulmadığını belirtti.

Komisyonda teklifin üzerindeki görüşmeler devam ediyor.