Yeni yıldan yapılan tüm zamlara ilave araç muayene ücretlerine de zam yapılması bekleniyor. Artan araç fiyatları ve maliyet etkisi göz önünde bulundurulduğunda araç vizelerine yüzde yüz zam kapıda.

Geçtiğimiz yıl geçerli olan KDV dahil araç muayene ücretlerine bu yıl yüzde yüz zam yapılması plan dahilinde. Yakın kaynaklardan elde edilen bilgilere göre asgari ücret ve elektrik zamları ile birlikte araçları muayane ücretlerine güncelleme yapılacak.

2021 yılı için geçerli olan KDV dahil araç muayenesi fiyatları şu şekildedir: 
» Minibüs, otomobil, özel taşıt, kamyonet, yarı römork ve römork, arazi taşıtı için belirlenen muayene ücreti 372.88 TL’dir. 
» Römorklu ya da römorksuz traktör, motorlu bisiklet ve motosiklet araçları için belirlenen ücret 189.98 TL’dir. 
» Tanker, otobüs, çekici ve kamyon taşıtları için muayene ücreti 503.86 TL’dir. 
Eğer aracınızın muayenesi sabit muayene istasyonunda onaylanmazsa muayene tekrarını bir ay içinde ücretsiz yaptırabilirsiniz. Aksi takdirde muayeneyi tekrar yaptırdığınızda muayene ücreti tam şekilde tahsil edilecektir.

MUAYENE TARİHİ GEÇEN ARACIN ÜCRETİ

Araç muayenesi belirlenen periyotlarla gerçekleştirilmezse geciken araç muayenesi ücreti, geciken her aya göre belirlenmektedir. KTK m. 35 uyarınca aracın muayene süresi geçirildiğinde, geciken her ay için muayene ücretine %5 oranında bedel eklenmektedir. Örneğin, eğer otomobilinizin muayenesini 4 ay geciktirdiyseniz bu durumda 372.88 TL ana araç muayene ücreti ve bunun yanı sıra bu ücretin 4 aylık %5 oranında gecikme faizi eklenerek 447.456 TL ücret tahsil edilecektir.